• 26 kwietnia 2024

Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał wykończeniowy na ściany i podłogi. Dla ostatecznego wyglądu powierzchni wykończonej płytkami ceramicznymi bardzo duże znaczenie mają fugi. Do wyboru mamy obecnie różne rodzaje fug. Każda z nich ma trochę inne właściwości. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne.

Fugi cementowe

Czym fugować fugi? O wyborze fugi decyduje wiele czynników. W sprzedaży dostępne są między innymi fugi cementowe. Te, które oferowane są w sklepach obecnie w porównaniu z tymi sprzed kilkunastu lat są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Fugi cementowe przeznaczone są do spoinowania nie tylko klasycznych płytek ceramicznych. Można je wykorzystać również do fugowania:

  • szklanych pustaków;
  • mozaiki;
  • naturalnego kamienia.

Fugi cementowe sprawdzają się do spoinowania wymienionych okładzin zamontowanych w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci czy w kuchniach i łazienkach.

Fugi akrylowe

To rodzaj fug, który może zostać wykorzystany do spoinowania płytek ceramicznych, płytek szklanych, gresowych i mozaiki. Fugi akrylowe nie wymagają rozrabiania z wodą, są więc bardzo wygodne w stosowaniu. Wyróżniają się bardzo wysoką odporność na pleśń.

Fugi epoksydowe

W ich składzie są żywice epoksydowe i utwardzacz. Czasem producenci dodają do nich także piasek kwarcowy. Fugi te przeznaczone są do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych. Fugi epoksydowe można stosować nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynków. Są bardzo trwałe, odporne na działanie wody, wysokiej i niskiej temperatury, substancji chemicznych.  Fuga epoksydowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku płytek podłogowych. Brud nie wnika w nią, fuga nie zmienia swojego koloru.

Jak kłaść fugę?

Fugi dostępne są w różnych kolorach. Można wybrać takie, które są bardzo zbliżone kolorem do płytek, ale można też wybrać taką, która z kolorem płytek będzie bardzo mocno kontrastować. Fuga, która kolorem jest dopasowana do płytek to najlepszy sposób, aby ukryć podziały między poszczególnymi strefami w łazience. W przypadku płytek rektyfikowanych, które mają wyrównane krawędzie, zaleca się stosowanie bardzo cienkiej, praktycznie niewidocznej fugi. Należy pamiętać, że w sprzedaży są fugi specjalnie przeznaczone do wykonywania szerokich lub wąskich spoin. Fug tych nie można stosować zamiennie, przed zakupem należy więc sprawdzić rodzaj zaprawy. Z szeroką fugą najładniej wyglądają płytki, które mają rustykalny styl. Klasyczne i nowoczesne najlepiej prezentują się z węższą fugą.

Fuga nie tylko zdobi płytki, ale chroni je także przed nasiąkaniem wodą.

 

Top