• 15 kwietnia 2024

Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał wykończeniowy. Płytki te cieszą się od lat ogromną popularnością. Można je łatwo utrzymać w czystości, do tego są bardzo trwałe. Decydując się na generalny remont kuchni czy łazienki, bardzo często postanawiamy wymienić stare płytki na nowe. Optymalnie byłoby, gdy stare płytki mogły pozostać na swoim miejscu. Prace związane z montażem nowych płytek przebiegłby wówczas o wiele szybciej.

Czy istnieje możliwość przyklejenia nowych płytek do starych?

Okazuje się, że wymiana starych płytek na nowe może odbyć się dzisiaj bez konieczności demontażu tych starych. Skuwanie starych płytek oznacza nie tylko dłuższy czas remontu, ale przede wszystkim wyższe koszty. Dzięki temu, że nie musimy skuwać starych płytek, na kosztach remontu kuchni czy łazienki możemy sporo zaoszczędzić. Nowe płytki położone na starych muszą jednak porządnie się ich trzymać. Sprawdźmy więc, czy na pewno wszystkie stare płytki dobrze trzymają się podłoża. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, wystarczy płytki opukać. Te, które wydają charakterystyczny, „pusty” dźwięk muszą zostać usunięte, gdyż nie przylegają do podłoża. Ich usunięcie będzie bardzo proste, miejsca po płytkach uzupełniamy cementową szpachlówką. Należy zakupić taką szybkoschnącą. Stare płytki należy bardzo dokładnie umyć. Zaleca się też pokrycie ich specjalnym preparatem gruntującym. W składzie tego preparatu znajdują się drobinki kruszywa, dzięki nim klej będzie miał lepszą przyczepność. Jako kruszywo bardzo często stosowany jest gruboziarnisty piasek. Powierzchnię płytek można pokryć również zaprawą klejową.

Jakiego kleju użyć?

Czym przykleić płytki do płytek? To bardzo ważne pytanie, gdy nie chcemy skuwać starych płytek. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zaprawy cementowej. Niektórzy specjaliści od układania płytek ceramicznych zalecają wybranie zaprawy, która ma nie tylko zwiększoną przyczepność do podłoża, ale także zwiększoną elastyczność. Nowe płytki na stare można przyklejać także klejem żelowym. Zastosowanie tego kleju nie wymaga uprzedniego użycia preparatu gruntującego. Klej żelowy bardzo dobrze przylega do podłoża, jego zaletą jest także to, że nakłada się go bardzo prosto. Stosując klej żelowy można znacznie skrócić czas remontu, nie trzeba bowiem czekać aż preparat gruntujący wyschnie.

Kleje do płytek, które obecnie znajdują się w sprzedaży dostępne są w różnych rodzajach. Są wśród nich także takie umożliwiające klejenie nowych płytek na stare. Dzięki nim remont przebiega szybciej.

Top