• 23 czerwca 2024

Podłogę czy ścianę w kuchni możemy dzisiaj wykończyć bardzo różnymi materiałami. Każdy z nich różne cechy charakterystyczne. Do materiałów wybieranych do kuchni najczęściej należą płytki ceramiczne. One także mocno od siebie się różnią. Jedne są łatwiejsze do umycia, inne z kolei bardziej odporne na powstawanie plam. Jeszcze inne są bardzo praktyczne, ale ich ułożenie jest kosztowne. Co więc wybrać na podłogę czy ścianę do kuchni?

Glazura

To płytki fajansowe idealne na ścianę w kuchni. W porównaniu na przykład z terakotą są bardziej kruche i znacznie cieńsze. Są łatwe do utrzymania w czystości, ale można wykorzystać je wyłącznie na ścianach. Mają równą nie tylko powierzchnię, ale także krawędzie. Cechą charakterystyczną glazury jest wierzchnia powierzchnia pokryta szkliwem. Glazura produkowana jest w różnorodnych kolorach, może też różnić się fakturą. Bez trudu uda się wybrać taką, która najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom każdego inwestora.

Terakota

Do produkcji terakoty używana jest drobnoziarnista glina. Uformowane płytki wypalane są w piecu tylko raz. W sprzedaży dostępne są płytki o rustykalnym wyglądzie. Te płytki doskonale pasują nie tylko do kuchni w rustykalnym, ale także skandynawskim i klasycznym stylu.

Gres

Do produkcji gresu używa się drobno zmielonego piasku kwarcowego, kaolinu, glinu białego i skalenia. Do masy dodawane są także mineralne barwniki. Uformowane płytki wypala się w bardzo wysokiej temperaturze. Gres jest wyjątkowo twardy, dzięki temu udało się uzyskać płytki w większych formatach.

Różne propozycje producentów

Płytki ceramiczne są bardzo popularne, ich producenci proponują nam wciąż nowe kolekcje. Dużą popularnością cieszą się płytki, które nawiązują do naturalnych materiałów takich, jak drewno czy beton. W sprzedaży dostępne są cuarto płytki do kuchni. Drewnopodobne płytki imitują drewno doskonale. Fakturą nawiązują bardzo mocno do faktury desek podłogowych, ale zachowują wszystkie walory płytek ceramicznych. Są więc bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Na co zwracać uwagę na zakupach?

Wybierając płytki nie kierujmy się jedynie ich wyglądem i ceną. O ile wszystkie płytki można ułożyć na ścianie, to nie wszystkie nadają się na podłogę. Płytki podłogowe muszą być bardziej od ściennych odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku podłogowych płytek do kuchni ważna jest także ich odporność na powstawanie zabrudzeń. Płytki na podłogę do kuchni nie mogą być zbyt śliskie.

W sklepach do wyboru jest obecnie mnóstwo różnych rodzajów płytek. W ofercie producentów znajdziemy różne kolekcje, z pewnością więc znajdziemy wśród nich takie, które najlepiej odpowiadają naszym oczekiwaniom i możliwościom finansowym.

Top