• 27 kwietnia 2024

Płytki ceramiczne to niezwykły wygląd i ogromna wygoda użytkowania. Szerokie wzornictwo sprawia, że każdy ma szansę na spełnienie swojego pomysłu dotyczącego upiększenia wnętrza łazienki. Płytkami wykłada się nie tylko podłogi, ale również ściany. Wybierając je, należy kierować się nie tylko wzorem, kolorem i fakturą, ale również materiałem, z którego zrobiono płytki.

Dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Ma to związek z trwałością płytek. Znaczna część z tych, które dostępne są obecnie w sprzedaży produkowana jest w technologii monoporozy. Takie płytki charakteryzują się niezwykle efektownym wyglądem, ale także trwałością. W sprzedaży znaleźć można także gres, który spośród wszystkich płytek odznacza się największą trwałością. Jego atutem jest bogate wzornictwo, co sprawia, że bez problemu można go dopasować do każdej łazienki bez względu na jej styl. Cechuje go wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także powstawanie plam. Do tego wyróżnia się wysoką klasą ścieralności. Po montażu instalacji odpływowej, a także idealnym wyschnięciu zaprawy, która stanowi mineralny podkład pod płytki, dokładnie uszczelnia się zarówno całą podłogę, jak i ściany brodzika.

Z uwagi na to, że miejsca te mają nieustanny kontakt z wodą najlepiej sprawdza się izolacja dwuskładnikowa. W ten sposób zabezpieczamy zarówno ścianę, jak i podłogę na szerokości przynajmniej pięćdziesięciu centymetrów od krawędzi brodzika. Najrozsądniej jest zrobić to aż do samego sufitu. Izolowanie należy rozpocząć od wklejenia kołnierza przy odpływie, a także taśm uszczelniających. W pierwszej kolejności mocuje się taśmę w miejscu, w którym posadzka styka się ze ścianą. Następnie robi się to na wewnętrznych stykach ścian. Dokładnie tak samo uszczelnia się baterię. W następnej kolejności należy pokryć powierzchnię pierwszą warstwą hydroizolacji. Aby ją nałożyć, warto wykorzystać pędzel. To narzędzie, które dokładnie wetrze hydroizolację w każde zagłębienia. Kiedy pierwsza warstwa już dokładnie wyschnie, można nanieść drugą. Zawsze warto sprawdzić czas schnięcia na opakowaniu. Na ogół wynosi on kilka godzin, ale producent zawsze określa to dokładnie.

Układanie płytek

Na tak przygotowaną powierzchnię można przyklejać płytki. Te, które układamy w miejscu brodzika muszą cechować się niską nasiąkliwością – nie powinna ona być wyższa niż 3%. To, jak łatwo będzie się formowało spadki uzależnione jest zarówno od kształtu, jak i wymiaru płytek. Spadki najłatwiej wykonać wówczas, gdy zdecydujemy się na mozaikę. Nie wymaga ona bowiem docinania. Jeśli stosujemy większe formaty, niezbędne jest wykonanie koperty. Ostatni rząd płytek ściennych układa się po ułożeniu podłogi. Płytki ścienne należy położyć tak, aby zachodziły na płytki podłogowe. Mocuje się je do podłoża, wykorzystując elastyczny klej dopasowany do rodzaju płytek. FugowanieW przypadku fugowania płytek w brodziku najlepiej zastosować fugę epoksydową, która odporna jest na działanie wilgoci, a także bakterie i grzyby. Dobrym wyborem jest także fuga cementowa z molekułami srebra. W przypadku mozaiki najlepiej zastosować fugę epoksydową.

Top