Najbardziej powszechnym materiałem do wykańczania ścian i podłóg w łazienkach są płytki ceramiczne. Jakie wybrać i jak je układać?
Płytkami ceramicznymi możemy wyłożyć całe pomieszczenie. Inne rozwiązanie to obłożenie nimi tylko fragmentów ścian, które są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. W takiej sytuacji płytkami obkładamy tylko ścianę wokół WC, umywalki i kabiny prysznicowej. W mokrych strefach płytki ceramiczne sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Na ścianach w mokrych strefach sprawdzi się również mozaika. Do wyboru mamy aż 3 rodzaje mozaik: ceramiczną, kamienną, szklaną. Mozaika daje wiele możliwości aranżacji łazienki. Można układać ją na całych ścianach, we wspomnianych już mokrych strefach czy też tylko na wybranych fragmentach. Mozaika świetnie sprawdza się do obłożenia zaokrąglonych brzegów wanien i brodzików.
Również podłogę w łazience najchętniej wykańczamy płytkami ceramicznymi. Do niedawna najbardziej popularna była terakota. Płytki te były bardzo odporne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Od pewnego czasu terakotę zastępujemy gresem. To materiał, który wyróżnia się dużą twardością, co pozwoliło na wytwarzania płytek w bardzo dużych formatach. W pomieszczeniach wilgotnych najmniej sprawdza się podłoga z drewna. Osoby, które marzą o podłodze z drewna w swojej łazience nie muszą kupować drogiego drewna irko czy tek. W sprzedaży są płytki drewnopodobne do łazienki. Płytki te bardzo udanie imitują deski podłogowe.
Płytki drewnopodobne sprawdzą się nie tylko jako wykończenie posadzki w łazience, ale także jako okładzina na ściany.
Fugi mają tak samo duże znacznie dla wyglądu okładziny jak jakość montażu. Płytki mogą mieć szerokie lub wąskie spoiny. Wąskie, nawet bardzo wąskie spoiny stosowane są do wielkoformatowych i rektyfikowanych płytek. Wąska spoinowe powinno zostać wykonane także w przypadku montowania gładkich płytek. W przypadku fugowania podłogi warto wybrać fugę epoksydową. Jest gładka i nienasiąkliwa, a to oznacza, że brud znacznie trudniej wnika w jej powierzchnię. Plusem tej fugi jest także to, że z czasem nie ciemnieje.
Do wyboru mamy obecnie mnóstwo płytek zarówno ściennych, jak i podłogowych. Producenci prześcigają się w propozycjach. Do wyboru są między innymi płytki drewnopodobne. Imitują one nie tylko deski podłogowe, ale także parkiet. Niektóre z nich zostały wykonane tak, że przypominają stare deski podłogowe – są specjalnie postarzane.