• 18 maja 2024

Płytki ceramiczne należą do bardzo popularnych materiałów wykończeniowych. Od pewnego czasu w naszych domach i mieszkaniach, na tarasach i balkonach coraz częściej pojawia się gres. To rodzaj płytek ceramicznych wyróżniających się bogactwem wzorów, kolorów i formatów. Do tego jest to materiał bardzo odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Okładziny z gresu będą naprawdę wyjątkowo trwałe, ale pod warunkiem, że poświęcimy trochę czasu na ich pielęgnację.

Jak na co dzień czyścić gres?

Czym czyścić płytki gresowe? To pytanie najczęściej zadają oczywiście osoby, które dopiero zdecydowały się na wykorzystanie gresu jako okładziny na podłogi czy ścianę. Codzienna pielęgnacja płytek gresowych jest naprawdę bardzo prosta. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby podłogę z gresu regularnie odkurzać. W sprzedaży są obecnie dostępne specjalistyczne środki przeznaczone do mycia gresu. Środków tych używamy, gdy chcemy z płytek gresowych usunąć ślady błota czy tłuste zanieczyszczenia. Te specjalistyczne środki działają bardzo szybko i skutecznie. Ich zaletą jest także to, że na umytej powierzchni nie pozostawiają żadnych smug. A to oznacza, że umytych płytek gresowych nie musimy już polerować.

Jak usunąć trudne zabrudzenia z gresu?

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów gresu. Na posadzki bardzo często wybierany jest gres polerowany. Wprawdzie polerowanie sprawia, ze podłoga jest mocno śliska, ale jednocześnie bardziej odporna na powstawanie zabrudzeń. Utrzymanie w czystości podłogi wykończonej gresem polerowanym jest bardzo proste. Odkurzoną podłogę wystarczy umyć wodą z dodatkiem łagodnie działającego detergentu. Podłoga z gresu polerowanego nawet sucha jest mocno śliska, po umyciu musimy wytrzeć ją do sucha. Oczywiście są sytuacje, w których na podłogę z gresu wyleje się sok, czerwone wino, herbata czy kawa. Ślady po takich trudnych plamach najłatwiej usuniemy specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do czyszczenia gresu. Wiele tych preparatów zawiera składniki, które nadają płytkom połysk. Warto też pamiętać o tym, że w sklepach dostępny jest także gres szkliwiony. Jest on niemal nienasiąkliwy, jego wierzchnia warstwa jest impregnowana. Od czasu do czasu warto do pielęgnacji wykorzystać preparat, który zabezpieczy ją przed wycieraniem się. Naniesiony na gres impregnat całkowicie wysycha po upływie doby. Przez ten czas podłoga jest wyłączona z użytkowania.

Utrzymanie gresu w czystości nie jest zadaniem trudnym. W sklepach dostępne są specjalne preparaty do płytek gresowych.

Top