• 23 czerwca 2024

Być może jeden z najbardziej niedocenianych obszarów domu, skromny przedpokój nadal zasługuje na uwagę, gdy przychodzi czas na dekorację. Tak, może tylko szybko pędzla przeszłości wąskiej przestrzeni na drodze do pozornie ważniejszych obszarów, takich jak kuchnia lub pokój dzienny. Jednak nadal jest to przestrzeń, którą bez wątpienia wykorzystujesz dzień w dzień, a z odrobiną dekoracji, może szybko stać się gwiazdą w Twoim domu.

Ponieważ jest to już tak mała przestrzeń, nie potrzeba wiele, aby odmienić wygląd przedpokoju. Wystarczy odpowiednie oświetlenie i kilka kluczowych elementów wystroju, w tym lustra ścienne, dzieła sztuki w ramkach i stoliki konsolowe.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, od czego zacząć, czytaj dalej, aby uzyskać kilka pomocnych rad na temat dekorowania korytarza od projektanta wnętrz Alexandra Doherty. Jego wskazówki sprawią, że przekształcisz swój domowy przedpokój z nudnego i niezauważalnego w stylowy i pełen osobowości.

Weź pod uwagę wymiary

Pierwszą rzeczą do zrobienia przed rozpoczęciem dekorowania korytarza jest podsumowanie, ile miejsca naprawdę masz do pracy, ponieważ będzie to prowadzić resztę procesu projektowania. "Zastanów się, jak szeroki lub wąski jest Twój przedpokój, aby określić, na czym powinieneś się skupić" - mówi Doherty. W końcu nie chciałbyś kupić stolika do konsoli tylko po to, aby przekonać się, że nie pozostawia on odpowiedniej ilości miejsca na ruch pieszy w przedpokoju.

Baw się głębią

przedpokój

Na przykład, jeśli pracujesz z wąskim przedpokojem, projektant mówi, że powinieneś skupić się na podłodze lub suficie, aby przyciągnąć wzrok od wejścia do domu. "Elegancki wzór podłogi w kratę jest idealny, by oszukać oko, że widzi głębię, a jednocześnie zachować przyjazną, tradycyjną przestrzeń" - zauważa. Dodatkowo, odważne kolory mogą pomóc przyciągnąć wzrok przez przestrzeń, według Doherty'ego. "Dla mnie sukces wspaniałego przedpokoju leży we wspaniałych kolorach. Nigdy nie chcesz, aby przestrzeń była zbyt harmonijna" - mówi projektant.

Zachowaj spójność

"Przedpokój jest idealną przestrzenią przejściową", według Doherty. "Dodając punkty zainteresowania, możesz sprawić, że Twój przedpokój stanie się bardziej dynamiczną przestrzenią, która będzie spójna z resztą domu" - dodaje. Te punkty zainteresowania mogą obejmować wszystko, od teksturowanego dywanu do biegania, przez dramatyczne oprawy oświetleniowe, po przemyślaną ścianę galerii. Wszystkie te elementy są interesujące i przyciągają wzrok, nie odwracając uwagi od reszty stylu Twojego domu.

Baw się dekoracjami

Choć może się to wydawać niemożliwe, istnieje wiele sposobów na wkomponowanie dekoracji w korytarz, nawet jeśli jest on wąski. "Lustra, ławki, konsole, dzieła sztuki, bieżniki, lampy stołowe i kinkiety to typowe elementy wystroju, które najlepiej sprawdzają się w przedpokojach" - mówi Doherty. Te elementy są nie tylko estetyczne, ale również spełniają swoją rolę.

Lustra mogą rozjaśnić korytarz, a nawet sprawić, że wyda się on większy niż jest w rzeczywistości, szklane oprawy mogą nadać przestrzeni wygląd inspirowany stylem vintage, a stoliki konsolowe mogą wydłużyć przestrzeń, według Doherty'ego. Doherty lubi również łączyć stare i nowe elementy, aby nadać korytarzowi charakter.

Stwórz winietę

Dekorując prosty stolik konsolowy małymi elementami, takimi jak lampy stołowe, wazony i misy lub wieszając lustro ścienne i kinkiety, można stworzyć coś, co Doherty nazywa winietami. "Często staram się tworzyć małe winiety w przedpokoju, aby nadać mu bardziej przejściowy charakter" - wyjaśnia projektantka. Pomyśl o małych miejscach do siedzenia, ścianach galerii lub wystawionych kolekcjach.

Zadbaj o właściwe oświetlenie

Według Doherty'ego, częstym błędem popełnianym podczas urządzania przedpokoju jest zapominanie, że w tej przestrzeni brakuje naturalnego światła. Dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego oświetlenia, które pasuje do skali przedpokoju.

"Podczas gdy oświetlenie górne jest często stosowane w przedpokojach, ja wolałbym mieć 50 lamp stołowych, zwłaszcza w przedpokojach z niskimi sufitami" - przyznaje projektant. Sugeruje on użycie lamp stołowych o różnej wysokości, aby stworzyć wymiar i wizualne zainteresowanie, jeśli masz miejsce na stolik konsolowy. W przeciwnym razie, możesz nie mieć innego wyboru, jak tylko polegać na oświetleniu górnym.

Top