• 15 lipca 2024

Porządki, nawet te przedświąteczne, nie muszą być bardzo męczące. Jest wiele sposobów na to, aby prace przebiegały znacznie szybciej. Zobaczmy, jak bez wysiłku można posprzątać łazienkę tak, aby lśniła czystością.

Myjemy płytki

Czym myć płytki łazienkowe – to naprawdę bardzo często zadawane nie tylko przed świętami. Do usunięcia osadów z kamienia i mydła oraz do pozbycia się zacieków z kafelków możemy użyć specjalnych preparatów. Mają one bardzo często postać sprayu. Są skuteczne, a do tego działają naprawdę bardzo szybko. Coraz więcej osób w naszym kraju stara się używać w trakcie porządków jak najmniej detergentów. Warto więc wiedzieć, że bardzo szybko, skutecznie i bez chemii umyjemy płytki w łazience gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem octu. Na koniec płytki myjemy jeszcze raz, tym razem do wody nie dodajemy octu. Wiele osób zaleca, aby umyte i suche płytki przetrzeć woskiem do lakieru samochodowego. To sposób, który ma zabezpieczać płytki przed szybkim brudzeniem się. Wosk nanosimy na płytki nie częściej jak dwa razy w roku. Woda z dodatkiem octu sprawdzi się również do usunięcia pleśni.

Usuwamy brud ze spoin między płytkami

Nasze fugi mogą wyglądać jak nowe. Co więcej w ich odświeżenie również nie musimy wkładać zbyt dużo wysiłku. Do usunięcia z nich plam i odświeżenia możemy użyć specjalnych gumek do czyszczenia plam. Możne je kupić w sklepach internetowych. Usuwają one naprawdę uporczywe i trudne zabrudzenia, na przykład ślady po lakierze do paznokci. Jeśli wolimy rozwiązania ekologiczne, to do oczyszczenia fug możemy użyć sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Należy przygotować z nich papkę i wetrzeć w fugi starą szczoteczką do zębów. Inny sposób na wyczyszczenie fug to wtarcie sodu lub proszku przy pomocy gąbki. Wybierając to drugie rozwiązanie pamiętajmy, aby zwilżyć fugi Wybrany środek nanosimy na fugę i zostawiamy na pół godziny. Proszkiem czy sodą do pieczenia możemy wyczyścić fugi nie tylko na kafelkach w łazience, ale także na tych w kuchni. Doskonale poradzą sobie z usunięciem z nich tłustego nalotu. Soda i proszek do pieczenia usuną także ślady rdzy. Wyszorowane fugi na koniec spłukujemy czystą wodą i przecieramy miękką ściereczką.

Do mycia płytek w łazience, kranów czy sedesu można użyć specjalistycznych preparatów. Łazienka może być jednak higieniczna i pachnąca bez konieczności stosowania chemii. Do sprzątania w łazience możemy użyć także sody, proszku do pieczenia, octu, a nawet skórki z cytryny. Domowe sposoby są równie skuteczne.

Top