• 14 kwietnia 2021

Jeśli lubimy wzory orientalne, roślinne, a przede wszystkim – nowoczesne, płytki cementowe mogą okazać się w naszym przypadku rozwiązaniem idealnym. Mają mocny styl, a to nie pozostaje bez wpływu na wystrój wnętrza, do jakiego mają trafić. To rozwiązania popularne, a moda na nie może zaskakiwać.

Płytki cementowe – to warto wiedzieć

Płytki cementowe zwykle kojarzą się w pierwszej kolejności z marokańskimi mozaikami i nie powinno to budzić zaskoczenia, choć nie minęło wiele czasu, a technika taka zaczęła się rozprzestrzeniać. Dziś możemy ją uznać za charakterystyczną nie tylko dla państw arabskich, ale również dla Indii, Francji, czy Portugalii. Na początku dwudziestego wieku płytki cementowe pojawiły się zresztą także w Polsce, choć ich popularność nie była zbyt długa. Dziś na krajowym rynku możemy spotkać przede wszystkim płytki sprowadzane z Maroka, Francji, Portugalii i z Hiszpanii, choć i w naszym kraju powstało już kilka manufaktur odpowiedzialnych za ich produkcję. Klienci zainteresowani tego rodzaju rozwiązaniami mogą liczyć na gotowe wzory, choć możliwe jest też zamówienie płytek odznaczających się tym, że uwzględniają wzornictwo zaproponowane przez klienta.

Dla płytek cementowych charakterystyczne jest to, że nie są idealne, choć brak perfekcjonizmu ma w tym wypadku pozytywne znaczenie. Mamy do czynienia z rozwiązaniami produkowanymi ręcznie, często widoczne są więc nieznaczne różnice odnoszące się zarówno do odcienia, jak i dokładności wprowadzonego wzoru. Także na krawędziach możemy mieć do czynienia z drobnymi nierównościami. Płytki cementowe powstają w manufakturach, zamawiając je dobrze jest więc zdawać sobie sprawę z tego, że nie będą to rozwiązania tanie.

Płytki cementowe i ich styl

Płytki cementowe to przede wszystkim wzory mozaikowe, które charakteryzuje wielość kolorów i często pojawiające się modele roślinne lub geometryczne. Przeważnie tworzą większe motywy, cieszenie się pełnią ich piękna wymaga więc zestawienia ze sobą kilku płytek. Na jednej powierzchni pojawia się też możliwość łączenia płytek, na których dominuje ten sam motyw, choć zmienia się kolorystyka, w jakiej jest on utrzymywany. Coraz modniejsze są też kolekcje płytek charakteryzujących się tak zwanym wzornictwem dywanowym.

Płytki cementowe i ich zastosowanie

W zależności od tego, jaka wizja pojawiła się w naszej głowie, okładzina wykonana z płytek cementowych może pojawić się nie tylko na ścianie, ale również na podłodze. Nie są to jednak płytki mrozoodporne, w polskim klimacie nie zaleca się wiec wyprowadzać ich na zewnątrz domu. Zwykle mamy z nimi do czynienia w pomieszczeniach reprezentacyjnych, a ich odporność na ścieranie sprawia, że sprawdzają się znakomicie także w kuchniach oraz w holach. Jeśli zdecydujemy się na użycie odpowiedniego kleju, problemem nie powinno być ułożenie płytek cementowych tam, gdzie znajduje zastosowanie ogrzewanie podłogowe. Bardzo częstym motywem jest też pionowy pas z takich płytek układany na pionowym fragmencie ściany w kuchni, co podnosi funkcję dekoracyjną tego pomieszczenia.

Top